Odboj na Jičínsku – Publicita

Noviny Jičínska 18. 07. 2002, str. 5



Text:

Amatér zveřejnil dokumenty

Již měsíc mohou uživatelé internetu na devíti tiskových stranách seznamu evidovaných osob pátrat po těch, které registrovala Státní tajná bezpečnost.

Třicetiletý farmář na svých internetových stránkách zveřejnil seznam osob evidovaných v registru svazků, jejichž působení může mít souvislost s regionem.

ALENA KAŇKOVÁ

Milkovice u Libáně - Farmář Stanislav Penc na počátku devadesátých let minulého století opustil Prahu a přestěhoval se na Jičínsko. V červnu tohoto roku uspořádal v opuštěné jezuitské koleji výstavu o odboji. Zároveň s ní zveřejnil na internetové adrese odboj.jicinsko.cz dokumenty z archivu místní Státní tajné bezpečnosti z let 1967 – 1975 a další doprovodné texty a materiály.

"Zveřejnění svazků StB je v pořádku, podle novely zákona to musí učinit i ministerstvo vnitra, Stanislav Penc byl jen rychlejší. Nemyslím si, že to způsobí nějaké drama nebo bude zdrojem konfliktů, i když nyní tam samozřejmě figurují jen jména z Jičínska. Tyto informace však mohli zájemci najít již před několika lety v Cibulkových seznamech," uvedl senátor za ODS Jiří Liška.

Důvod zveřejnění

Co Pence vedlo ke zveřejnění těchto informací? "To měl již dávno udělat stát, ale bohužel se tak doposud nestalo. A aby lidé, kteří se chtějí chovat nemorálně, věděli, že se to jejich sousedé a jejich známí dozvědí ještě za jejich života. Při shromažďování informací vycházím z různých, samozřejmě ověřených, zdrojů, některé dokumenty jsou zveřejněny přímo v jejich fotokopiích". Například k výstavě kontaktoval asi 120 lidí z okresu, spolupracuje s Konfederací politických vězňů. "Snažím se zdokumentovat vše okolo lidí, kteří zde na Jičínsku byli pronásledováni. K jednotlivým případům chci vytvořit jakési medailónky. Proto budu velice rád, ozvou-li se mi další, ochotní pomoci. Jakákoliv informace je pro nás důležitá," dodal.

Co o tom míní právník

Podle vyjádření právníka, který nechtěl být jmenován, by se dalo s postupem autora www stránek souhlasit, kdyby šlo o úřední charakter dokumentů. "Pokud jde o události z let padesátých a pozdějších, je nutné se opírat o ověřené historické dokumenty, včetně rozsudků z té doby. Jinak mohou uveřejněné seznamy vyvolat podněty soudních sporů na ochranu osobnosti, případně i zakládat podstatu trestného činu pobuřování," uvedl právník.



Náš komentář:

Poté, co jediný větší článek o výstavě I., II. a III. odboj na Jičínsku, který během výstavy v Novinách Jičínska vyšel, byl výhradně komentován osobou vedenou v registru svazků, nečekali jsme, že nás tyto do německého mediálního řetězce zapojené noviny ještě něčím překvapí. Avšak vyjádření právníka ve výše citovaném článku překonává všechny možnosti a řadí se patrně k nejkurióznějším perlám české "žurnalistiky" 21. století.

Upozorňujeme zmíněného právníka a redakci, že trestný čin pobuřování (§ 100 TZ) byl s účinností od 07. 05. 1990 (tj. novelou 175/90 Sb.) v českém trestním řádu zrušen.

Domníváme se, že takto spící právník je nebezpečný pro demokratický vývoj naší země, a zasloužil by vyloučit z profesní komory. Vzhledem k jeho anonymitě je však možné, že bude i nadále poskytovat podobně kvalitní informace čtenářům Novin Jičínska.


Poznámka:

Podle důvěryhodného zdroje vypadal původní článek autorky zcela jinak, byl však jičínskou redakcí změněn a poslední odstavec doručil sám vedoucí redakce Radovan Sál.


Předchozí článekDalší článekPublicitaVyhledáváníDiskuse


Odboj na Jičínsku – Úvodní strana