Odboj na Jičínsku – Publicita

MF Dnes 15. 07. 2002


Text:

Udavači jsou už známi, ale Jičín zůstává v klidu

Jičín - Stovky lidí si jen během minulého pátku prohlédly internetové stránky, na nichž bývalý disident Stanislav Penc zveřejnil archiv jičínské Státní bezpečnosti. V samém Jičíně však dokumenty se jmény spolupracovníků tamní tajné policie žádný poprask nevyvolaly. Většina obyvatel Jičína nemá zatím tušení, že právě v jejich městě byl jako první v republice archiv tajné policie zveřejněn. "Dosud jsem se nesetkal s nikým, kdo by na zveřejnění mého jména nějak zareagoval," říká muž, který na seznamu agentů figuruje. O možnosti najít si na internetu svého udavače se zatím ve městě příliš nemluví.

Jedním z mála těch, kteří se na internetový archiv už stihli podívat, je jičínský podnikatel Miloš Puš - od konce šedesátých let mu jako aktivnímu rockovému muzikantovi StB znepříjemňovala život. "Je to jedině dobře, že se takové věci dostávají na veřejnost. Ale stránky je potřeba víc propagovat," míní Puš. Že má pravdu, potvrzují reakce zaměstnanců jičínských úřadů. "O seznamu na internetu jsem neslyšel. Ani nikdo z našich zaměstnanců se o této záležitostí zatím nezmínil," říká vedoucí odboru vnitřních věcí jičínské radnice Milan Smolík. Podrobné údaje o tom, jaké akce StB v okrese připravovala, koho a proč sledovala a jaké plnila úkoly, nezajímají ani místní policisty. "Informace o existenci těchto internetových stránek k nám zatím vůbec nepronikla," konstatuje tiskový mluvčí Okresního ředitelství policie v Jičíně Jiří Valter.

V internetové kavárně nad jičínskou restaurací Apollo lze u počítačů zahlédnout spíš zahraniční turisty než zástupy místních obyvatel pátrajících po udavačích ve svém okolí. "Už delší dobu k nám chodí pár lidí, kteří zkoumají Cibulkovy seznamy, porovnávají je s obchodním rejstříkem a snaží se rozkrýt různé vazby mezi bývalými agenty. O nikom dalším, kdo by si v posledních dnech přišel prohlédnout stránky s okresním archivem StB, zatím nevím. Ale za několik dní, až si o tom lidé řeknou, se to může změnit," uvažuje majitel kavárny Jindřich Patka.

Více v obraze je vedení okresního úřadu, který společně s autorem internetového archivu Stanislavem Pencem a jeho Dokumentačním střediskem pro lidská práva nedávno připravil výstavu věnovanou odboji na Jičínsku. Sám autor stránek umístěných na adrese http://odboj.jicinsko.cz chce zveřejněné dokumenty dále rozšiřovat a doplnit je i výpověďmi šikanovaných lidí a popisy jejich osudů. "Už jsme požádali o zveřejnění zpráv k dalším tři sta padesáti spolupracovníkům, jejichž jména se na internetu postupně objeví," říká Penc.


Předchozí článekDalší článekPublicitaVyhledáváníDiskuse


Odboj na Jičínsku – Úvodní strana