Odboj na Jičínsku – Publicita

MF Dnes 12. 07. 2002


Text:

Okresní archiv StB je poprvé veřejně přístupný na internetu

Jičín - Obyvatelé východočeského Jičína a okolí si mohou na internetu najít svého udavače. "Chceme, aby lidé věděli, že když se budou chovat nemorálně, ježte za jejich života to bude zveřejněno," řekl autor internetových stránek a bývalý disident Stanislav Penc, který internetový archiv propojil se stránkami mapujícími kulturní a společenské dění na Jičínsku. Jeho stránky (http://odboj.jicinsko.cz) poprvé v Česku představují archivy tajné policie na okresní úrovni. Zveřejněné dokumenty ježte nejsou úplné, archivní záznamy jičínské Státní bezpečnosti zahrnují zatím období 1967-1975. Penc chce stránky rozšířit během čtrnácti dnů.

"Určitě je to dobře, podporujeme to," říká senátor a starosta Jičína Jiří Liška. Shodou okolností on s Dagmar Lastoveckou a dalšími senátory prosadili nový zákon na zpřístupnění archivů StB. Internetový archiv jičínské StB je založen s podobným záměrem jako tento zákon: zveřejňují se informace, které neškodí pronásledovaným, na bývalé konfidenty se však ohled nebere. Znamená to, že jména sledovaných osob jsou začerněna, ale jména pracovníků, spolupracovníků či agentů StB jsou uvedena. Nalézt se dají pomocí vyhledávacího programu.

Úřad na ochranu osobních údajů sice zaregistroval dotazy týkající se zveřejnění jmen příslušníků StB, ale stížnost proti jičínským stránkám nikdo nepodal, úřad se jimi tedy nezabýval. Na internetu si tak každý může najít, jaké akce jičínská tajná policie připravovala, koho a za co sledovala a jaké dostávala úkoly. "Hlavním naším cílem je zveřejnit archiv StB, ale není to jediná věc. Chceme také ukázat, jaká ta doba byla," říká Penc. Plánuje, že přibudou výpovědi šikanovaných lidí a popisy jejich osudů.

Podle Dagmar Lastovecké by bylo ideální, kdyby podobná iniciativa existovala v každém tuzemském okrese. "Je otázkou, zda státní orgány mají chuť a možnosti se tomuto věnovat, takže je dobře, když se to dělá takto. Bylo by dobře, kdyby se to rozšířilo i ve větším měřítku," řekla Lastovecká.


Předchozí článekDalší článekPublicitaVyhledáváníDiskuse


Odboj na Jičínsku – Úvodní strana