Odboj na Jičínsku – Publicita

Nové Noviny 26. 07. 2002, str. 4



Text:

Internetový archiv StB doplní další svazky konkrétních lidí

Jičín - Nebývalý zájem o internetové stránky mapující činnost Státní bezpečnosti na Jičínsku včetně prvního a druhého odboje neutuchá. Jen za posledních asi čtrnáct dnů, tedy od zveřejnění webové adresy (http://odboj.jicinsko.cz) v několika sdělovacích prostředcích, do nich nahlédlo kolem 12 tisíc lidí z tuzemska i ze zahraničí.

Autoři stránek tvrdí, že je budou postupně doplňovat o další informace ze svazků StB, včetně těch, které byly založeny ke konkrétním osobám. "Jak nám to čas umožní a jak rychle nám bude archnivní a spisová služba ministerstva vnitra předávat materiály, tak budeme k jednotlivým lidem zveřejňovat i konkrétní věci. Seznam zatím není konečný. Obsahuje jména, o nichž jsme se dozvěděli z ověřených zdrojů," sdělil jeden z hlavních iniciátorů prvního takto zpracovávaného okresního archivu StB a bývalý disident Stanislav Penc.

Časem by se tam měly objevit všechny dostupné informace ze svazků komunistické tajné policie, které StB nestačila ještě v roce 1989 skartovat. Podle Pence se však ukazuje, že práce archivní služby není v mnoha případech důsledná.

"Často se stává, že žadatelům oznámí, že požadované materiály už neexistují, přestože skutečnost je jiná. Například Radko Pavlovec z Nové Paky, který byl v minulosti donucen k emigraci, žádal před několika lety na základě tehdy nově schváleného zákona o nahlédnutí do svazků, které se týkají jeho osoby. Od pracovníků ministerstva mu však přišla odpověď, že požadované materiály byly skartovány. Nám se přitom podařilo získat sedmnáct stránek textu," prohlásil Penc. Navíc v řadě případů prý lze z dalších pramenů rekonstruovat i dokumenty, které byly zničeny.

Kromě zveřejňování seznamů zaměstnanců a spolupracovníků StB a plánů její činnosti - zatím z let 1968 až 76, se postupně snaží zdokumentovat také osudy lidí pronásledovaných tajnou policií. "Veškeré práce, které s tím souvisí, financujeme z vlastních zdrojů. Každopádně uvítáme i jakýkoliv sponzorský příspěvek. Na ministerstvo jsme si podali žádost o vyhledání a zpřístupnění svazků, které se týkají 350 osob." Pořízení kopií a přepis textu se pohybuje v řádu desítek tisíc korun.

"Smyslem není vyvolávat ve veřejnosti nějaké averze, ale připomenout minulý režim a lidem, kteří se v jeho době chovali nemorálně, dát na vědomí, že se o jejich aktivitách dozví známí a sousedé ještě za jejich života. Na internetu jsme zavedli také rubriku diskuse a uvítáme, když nám kdokoliv zašle nějaké údaje či konkrétní poznatek, a to nejen k událostem po roce 1948, ale i k prvnímu a druhému odboji," oznámil Penc.

(jn)



Předchozí článekDalší článekPublicitaVyhledáváníDiskuse


Odboj na Jičínsku – Úvodní strana