Odboj na Jičínsku – Zdroje

SMĚRNICE PRO POUŽÍVÁNÍ ZPRAVODAJSKÉ TECHNIKY

Vydáno Rozkazem Ministra vnitra ČSSR č. 20/1982

Příloha k RMV ČSSR č. 20/1982

SMĚRNICE PRO POUŽÍVÁNÍ ZPRAVODAJSKÉ TECHNIKY

(A-oper-VI-1)

Základní ustanovení

Čl. 1

Zpravodajsko-technický úkon (dále jen "ZTÚ") je soubor specifických činností, při kterých je použito zpravodajsko-technických prostředků, metod a pomůcek k

a/ operativní dokumentaci závažné trestné činnosti a získávání zpravodajských informací a poznatků v konkrétních případech;

b/ odhalování, zjišťování a operativní dokumentaci trestné činnosti neznámých pachatelů a k získávání v tomto směru potřebných zpravodajských informací a poznatků;

c/ technické obraně důležitých objektů, jejichž ochrana je svěřena Státní bezpečnosti a vojenské kontrarozvědce;

d/ doplnění činnosti kontrarozvědných a rozvědných útvarů StB, vojenské kontrarozvědky, zpravodajské správy hlavní správy Pohraniční stráže a ochrany státních hranic (dále jen "kontrarozvědné a rozvědné útvary") v kontrarozvědné a rozvědné činnosti v rozsahu vymezeném těmito směrnicemi;

e/ získávání státobezpečnostních informací;

f/ prověrce tajných spolupracovníků (dále jen "TS") v odůvodněných případech.

Čl. 2

(1) Kontrarozvědné a rozvědné útvary vyžadují ZTÚ jen při ochraně důležitých státních zájmů ČSSR a světové socialistické soustavy, v boji proti mezinárodnímu terorismu, při odhalování nepřátelských rozvědek, jiných zahraničních nepřátelských organizací a jejich pomahačů, zejména při odhalování činnosti zaměřené proti samostatnosti a územní celistvosti ČSSR, socialistickému společenskému a státnímu zřízení, bezpečnosti a obranyschopnosti ČSSR či mírovému soužití národů, k jejichž činnosti je zneužíváno poštovních a telekomunikačních prostředků a obydlí, a výjimečně při odhalování kriminální trestné činnosti vysoké společenské nebezpečnosti.

(2) Právo vyžadovat ZTÚ za podmínek uvedených v odstavci 1 mají:

a/ kontrarozvědné a rozvědné útvary v oboru své působnosti v plném rozsahu;

b/ zpravodajské složky zpravodajské správy generálního štábu ČSLA v rozsahu stanoveném v dohodě mezi FMV a FMNO;

c/ útvary vyšetřování StB ve vymezeném rozsahu.

(3) Schválit zavedení jednotlivých ZTÚ za podmínek uvedených v odstavci 1 mohou pouze funkcionáři uvedení v části šesté těchto směrnic.

Čl. 3

(1) Zavedení schválených ZTÚ provádějí:

a/ správa výkonné zpravodajské techniky (dále jen "SVTZ");

b/ 5. a 6. odbor XII. správy SNB a 6. odbor správ StB krajských správ SNB (dále jen "OVTZ").

(2) Zavádění ZTÚ se provádí v úzké součinnosti s útvary uvedenými v čl. 2 odst. 2 a útvary VB, které přitom zabezpečují vymezené úkoly.

(3) Za účelné využití ZTÚ a za vytváření podmínek pro jejich realizaci plně odpovídají náčelníci útvarů uvedených v čl. 2 odst. 2, kteří současně odpovídají i za správnost a úplnost údajů uvedených v návrhu na využití ZTÚ.

(4) Za kvalitní a utajené provedení ZTÚ, jejich obsluhu, zpracování a rychlé předání získaných informací nebo dokumentace útvaru, který ZTÚ vyžádal, odpovídá náčelník SVZT nebo OVZT.

(5) SVZT a OVZT mají právo při vytváření podmínek pro účinné zavádění ZTÚ vyžadovat pomoc od ústředních federálních a republikových orgánů a institucí a socialistických organizací. Rozsah pomoci je v některých případech stanoven dohodami, které uzavírá ministr vnitra ČSSR s příslušným ministrem nebo vedoucím ústředního úřadu či orgánu. SVZT a OVZT rovněž požadují pomoc od jednotlivých osob podle zásad uvedených v příslušných předpisech [A-oper-I-3].

Čl. 4

Vyžadovat a provádět ZTÚ je zakázáno u osob, které jsou zahrnuty ve schvalovací nomenklatuře ÚV KSČ, popřípadě ÚV KSS.

Čl. 5

(1) Všechny metody, formy práce, prostředky používané při ZTÚ jsou utajovanými skutečnostmi a jejich používání je možné jen za podmínek přísné konspirace.

(2) Informace získané prostředky zpravodajské techniky jsou utajovanými skutečnostmi a lze je poskytnout mimo resort jen se souhlasem a podle pokynu ministra vnitra ČSSR.

(3) Dokumentaci získanou ZTÚ lze v trestním řízení použít výhradně v souladu s trestním řádem.

Čl. 6

Kontrarozvědné a rozvědné útvary vyžadují ZTÚ jen v rozsahu odpovídajícím účelu stanoveném v čl. 2 odst. 1 k získávání státobezpečnostních informací, dokumentování trestné činnosti osob a organizací a prověrce TS v souvislosti s touto činností, jejichž rozpracování jim přísluší, za podmínky, že

a/ je zaveden příslušný svazek kontrarozvědného rozpracování nebo

b/ poznatky nelze efektivně získat nebo ověřit jinými prostředky agenturně operativní práce.

Čl. 7

Hrozí-li nebezpečí z prodlení, mohou kontrarozvědné nebo rozvědné útvary vyžádat ZTÚ i v případech, kdy není podle čl. 6 založen příslušný svazek kontrarozvědného rozpracování nebo TS. V takových případech je žadatel povinen do sedmi dnů doplnit písemně návrh o údaje podle čl. 27. O nedodržení postupu jsou povinny OVZT informovat příslušného náměstka ministra vnitra ČSSR.

Čl. 8

Na základě požadavků kontrarozvědných nebo rozvědných útvarů vydává SVZT krycí průkazy, legalizační razítka a jiné krycí pomůcky, které usnadňují utajení kontrarozvědné nebo rozvědné činnosti.

ČÁST PRVNÍ

ZTÚ

Čl. 9

Dlouhodobý odposlech se zavádí na dobu až šesti měsíců. V odůvodněných případech může být tato doba prodloužena podle čl. 34.

Čl. 10

(1) Krátkodobý odposlech se zavádí na dobu nejdéle šesti dnů.

(2) Ve výjimečných případech lze k nasazení ZTÚ použít i TS za podmínky, že TS je po operativní i technické stránce schopen splnit daný úkol. V návrhu na ZTÚ se v tomto případě uvádí registrační číslo svazku a krycí jméno TS, charakteristika jeho spolehlivosti a údaje o tom, zda a s jakou technikou byl již dříve seznámen (včetně legendy). Na základě těchto údajů SVZT a OVZT stanoví druh a způsob použití technických prostředků. Řídící orgán kontrarozvědného nebo rozvědného útvaru odpovídá při zavádění tohoto ZTÚ prostřednictví TS za předání, trvalou kontrolu a včasné odebrání technického prostředku ihned po skončení akce. Řídící orgán je povinnen provést účinná opatření při hrozící dekonspiraci ZTÚ.

Čl. 11

(1) Telefonní odposlech a kontrola dálnopisného spojení se zavádějí nejdéle na dobu tří měsíců. V odůvodněných případech může být doba zavedení prodloužena podle čl. 34.

(2) Zvláštním způsobem telefonního odposlechu je zjištění anonymního účastníka telefonního spojení v provozu.

Čl. 12

(1) Tajná technická prohlídka se provádí k získání zpravodajských poznatků a operativní dokumentace materiálů svědčících o trestné činnosti.

(2) Tajnou technickou prohlídku lze vyžádat i před provedením některého jiného ZTÚ nebo k provedení nástrahy. Podle charakteru případu jsou přizváni odborníci z oboru elektroniky, chemie, daktyloskopie apod., jejichž účast zabezpečuje SVZT nebo OVZT.

Čl. 13

(1) Skryté pozorování a fotografování zahrnuje pozorování, fotografování, filmování a televizní záznam zájmových prostorů a osob.

(2) Pro zabezpečení a kontrolu skrytého pozorování a fotografování se zpravidla po dobu jeho trvání provádí odposlech.

Čl. 14

Prověrka k odhalení nelegálního rádiového vysílání umožňuje zjistit, zda není používána vysílací rádiová stanice k nelegálním účelům.

Čl. 15

(1) Prověrka k odhalení příjmu jednostranného rádiového vysílání umožňuje zjistit, zda je prováděn jednostranný odběr zpráv nepřátelských agenturních centrál. Tento ZTÚ se zavádí až na dva měsíce, současně se ZTÚ – dlouhodobý odposlech; prodloužení se řídí podle čl. 34.

(2) Před provedením prověrky k odhalení příjmu jednostranného rádiového vysílání musí být vyžádána tajná technická prohlídka.

Čl. 16

(1) Kontrola krátkovlnného a velmi krátkovlnného spojení umožňuje odhalovat nelegální rádiové spojení a kontrolovat vysílání nepřátelských radiocentrál. Zahrnuje též prověrku provozu legálních rádiových stanic, zda nejsou zneužívány k nepřátelským účelům. V těchto případech se předávají výsledky příslušným kontrarozvědným a rozvědným útvarům.

(2) Prověrka provozu legálních rádiových stanic se provádí z hlediska dodržování provozních státních a mezinárodních norem. Při zjištění jejich porušování předá SVZT zprávu federálnímu ministerstvu spojů.

(3) Celá činnost této služby je podmiňována potřebami kontrarozvědky a kontrarozvědné a rozvědné útvary jsou povinny předávat SVZT všechny nové poznatky o nepřátelském rádiovém spojení získané jinými prostředky.

Čl. 17

Úkolová prověrka korespondence zahrnuje vyhodnocení a dokumentaci poštovních styků osob. Provádí se po dobu šesti měsíců; prodloužení se řídí podle čl. 34.

Čl. 18

Zájmová prověrka korespondence slouží k zabezpečování úkolů rozvědných orgánů spojených s mezinárodní přepravou poštovní korespondence. Provádí se po dobu nezbytně nutnou k dosažení stanoveného cíle.

Čl. 19

(1) Skupinová prověrka korespondence vytěžuje specifikované informace ve vymezených oblastech zájmu věcně příslušného kontrarozvědného nebo rozvědného útvaru po dobu nejdéle tří měsíců; prodloužení se řídí podle čl. 34.

(2) Ke správnému zaměření SVZT nebo OVZT musí být připojena k požadavku státobezpečnostně ověřená místní specifikace zájmového území.

Čl. 20

(1) Výběrová prověrka korespondence představuje trvalé vyhledávání, odhalování a dokumentování forem utajeného spojení nepřátelských rozvědek s jejich agenturou na území ČSSR ve vymezených směrech mezinárodního poštovního styku.

(2) Věcně příslušný kontrarozvědný nebo rozvědný útvar předkládá písemný návrh základního zaměření, včetně vymezení směrů styků a druhů zásilek. Kontrarozvědné a rozvědné útvary jsou povinny poskytovat všechny informace o současném stavu taktiky a techniky utajeného spojení nepřítele.

Čl. 21

Preventivní prověrka korespondence

a/ zamezuje přepravě poštovních zásilek, které svým obsahem jsou v rozporu s vnitropolitickou a mezinárodně politickou orientací ČSSR, nebo jsou z hlediska veřejného zájmu jinak závadné;

b/ provádí periodickou informativní kontrolu zásilek odesílaných z ČSSR do zahraničí za účelem zjištění možných případů úniku utajovaných skutečností.

Čl. 22

Legalizaci zadržené korespondence ze ZTÚ lze provádět ve zcela výjimečných případech, jestliže je jediným či rozhodujícím důkazem trestné činnosti vysoce společenské nebezpečnosti. Možnost a způsob legalizace musí být předem projednán se SVZT nebo OVZT.

Čl. 23

Signalizační zabezpečení je souhrn technických prostředků používaných k indikaci cizího zásahu do zabezpečovaného prostoru, věci a podobně.

Čl. 24

Technické signalizační zabezpečení zahrnuje provedení zabezpečovacích a signalizačních opatření (systémů) a ovlivnění obranného režimu v určených chráněných objektech.

Čl. 25

Obranná technická prohlídka slouží k nalezení nebo zjištění odposlechové nebo jiné nepřátelské techniky v chráněných vyhrazených objektech orgánů a institucí, jejichž ochrana je svěřena StB, popřípadě vojenské kontrarozvědce. Tento ZTÚ nezahrnuje vyhledávání destrukčních prostředků.

ČÁST DRUHÁ

Zavádění ZTÚ ve zvláštních objektech

Čl. 26

(1) Časové rozsahy nasazení ZTÚ – dlouhodobý odposlech, telefonní odposlech a skryté pozorování a fotografování se nevztahují na zvláštní objekty a objekty zvláštního zájmu.

(2) Zvláštní objekty jsou místa, odkud je na našem území řízena činnost proti ČSSR, zpravidla cizími státními příslušníky.

(3) Objekty zvláštního významu jsou místa, která svými vlastnostmi umožňují zprostředkování osobního spojení, jsou zpravidla uzavřená, ale veřejnosti přístupná.

(4) ZTÚ zavedené v objektech zvláštního zájmu musí být zabezpečeny proti zneužití.

ČÁST TŘETÍ

Vyžadování z realizace ZTÚ

Čl. 27

(1) ZTÚ se zavádí na základě schváleného návrhu, který obsahuje:

a/ název akce, krycí název požadovaného ZTÚ, registrační číslo svazku kontrarozvědného rozpracování nebo TS a místo provedení;

b/ jméno a příjmení, data narození, státní příslušnost, adresa bydliště a pracoviště osoby;

c/ důvody použití a cíle, kterých má být ZTÚ dosaženo;

d/ informace o situaci v prostoru, kde má být ZTÚ použito, jakož i informace získané dřívější agenturní činností, obsahující přehled provedených opatření, která mají vztah k zavedení ZTÚ;

e/ součástí návrhu na ZTÚ – úkolová prověrka korespondence – jsou údaje, které druhy zásilek a ve kterých směrech mají být kontrolovány a jestliže to vyžaduje charakter případu vzor rukopisu nebo strojového písma používaného v kontrolovaném styku, popřípadě upozornění na možnosti druhu utajeného spojení;

f/ jméno a telefonní číslo k dosažení řídícího orgánu akce.

(2) ZTÚ – telefonní odposlech, využití trvale nasazeného ZTÚ – dlouhodobý odposlech a skrytého pozorování a fotografování v objektech zvláštního zájmu se vyžadují tiskopisem MV č. skl. 789 a ZTÚ – úkolová prověrka korespondence se vyžaduje tiskopisem MV č. skl. 786.

(3) Zdůvodnění návrhu na zavedení ZTÚ a zvláštní akce schvalované ministrem vnitra ČSSR nebo jeho náměstkem obsahuje údaje, jejichž rozsah určí schvalující funkcionář.

Čl. 28

(1) Požadavky na ZTÚ jsou před schválením příslušnými funkcionáři předkládány k vyjádření SVZT nebo OVZT z hlediska možností technického a taktického provedení:

a/ v oblasti působnosti kontrarozvědných a rozvědných útvarů v Praze, správy SNB hlavního města Prahy a Středočeského kraje příslušným odborem SVZT;

b/ v oblasti působnosti XII. správy SNB a správy SNB hlavního města Bratislavy a Západoslovenského kraje 5. nebo 6. odboru XII. správy SNB;

c/ u krajských správ SNB (dále jen "KS SNB") 6. odborům správ Stb.

(2) SVZT a OVZT evidují návrh v průběžném protokolu a provedou k předloženému návrhu nezbytné šetření umožňující posoudit, je-li nasazení požadovaného ZTÚ technicky proveditelné a návrh s písemným stanoviskem k provedení ZTÚ vrátí do čtrnácti dnů vyžadujícímu útvaru.

Čl. 29

Návrh na zavedení ZTÚ se stanoviskem SVZT nebo OVZT předkládá ke schválení příslušný náčelník kontrarozvědného nebo rozvědného útvaru funkcionáři podle schvalovací pravomoci.

Čl. 30

(1) Kontrarozvědné a rozvědné útvary jsou povinny v součinnosti se SVZT nebo OVZT vytvářet nezbytné podmínky pro nasazení a demontáž technických prostředků.

(2) Návrh takticko-technického postupu se zakládá do svazku výkonné zpravodajské techniky nebo obalové karty příslušného ZTÚ u SVZT nebo OVZT.

Čl. 31

V průběhu rozpracování před provedením nebo ukončením ZTÚ spojených zejména s obtížným pronikáním jsou na společné poradě písemně stanoveny konkrétní úkoly a odpovědnost SVZT nebo OVZT a kontrarozvědného nebo rozvědného útvaru.

Čl. 32

(1) Při dlouhodobě nasazených ZTÚ informují kontrarozvědné a rozvědné útvary soustavně SVZT nebo OVZT o provedených opatřeních a aktivizaci zájmového prostředí a o skutečnostech souvisejících s jeho využitím, vyžadují jednotlivé obsluhy a určují další postup.

(2) U trvale zasazených ZTÚ je příslušný kontrarozvědný anebo rozvědný útvar povinen vždy za jeden rok provést vyhodnocení akce z hlediska účelnosti dalšího použití ZTÚ a předložit vyhodnocení schvalujícímu funkcionáři se zdůvodněním a návrhem dalšího případného využití. Schválený návrh se zakládá do svazku příslušného ZTÚ.

Čl. 33

(1) Návrhy na zavedení ZTÚ se vyhotovují v jednom výtisku, označují příslušným stupněm utajení a opatřují číslem jednacím. V jednacím protokolu se zaznamenávají krycím heslem ZTÚ a krycím názvem akce. Manipulace s návrhy z hlediska utajení upravují příslušné předpisy. Návrh se zpracovává na každý ZTÚ samostatně.

(2) Krycí hesla ZTÚ vyhlašuje náčelník SVZT.

Čl. 34

Prodlužování doby zavedení ZTÚ

(1) Jestliže to odůvodňuje povaha věci a situace, lze časový rozsah doby zavedení výjimečně prodloužit u těchto ZTÚ:

a/ dlouhodobý odposlech o šest měsíců;

b/ telefonní odposlech o tři měsíce;

c/ prověrka k odhalení příjmu rádiového vysílání o dva měsíce;

d/ úkolová prověrka korespondence o šest měsíců;

e/ skupinová prověrka korespondence o tři měsíce.

(2) Požadavek na prodloužení doby zavedení u vyjmenovaných ZTÚ předkládá náčelník kontrarozvědného nebo rozvědného útvaru funkcionáři s příslušnou schvalovací pravomocí.

(3) K požadavku o prodloužení zavedeného ZTÚ se musí vyjádřit:

a/ v oblasti rozvědných a kontrarozvědných útvarů v Praze a správy SNB hlavního města Prahy a Středočeského kraje – náčelník SVZT;

b/ v oblasti XII. správy SNB a správy hlavního města Bratislavy a Západoslovenského kraje – náčelník 5. nebo 6. odboru XII. správy SNB;

c/ u KS SNB – náčelník 6. odboru správy StB.

(4) Schválený požadavek musí být předán SVZT nebo OVZT 14 dnů před termínem skončení ZTÚ.

(5) Návrh na prodloužení nebo převedení ZTÚ na trvalý obsahuje:

a/ název akce, druh a registrační číslo operativního svazku a krycí název požadovaného ZTÚ;

b/ jméno a příjmení a data narození rozpracované osoby;

c/ stručné zhodnocení dosavadní výslednosti ZTÚ a zdůvodnění potřeby prodloužení nebo převedení ZTÚ na trvalý;

d/ stanovisko SVZT nebo OVZT.

(6) Převedení ZTÚ na trvalý předkládá náčelník kontrarozvědného nebo rozvědného útvaru se stanoviskem SVZT nebo OVZT funkcionáři se schvalovací pravomocí.

Čl. 35

(1) Hrozí-li nebezpečí z prodlení a nelze dodržet stanovený schvalovací postup, ZTÚ se provede na písemné vyžádání kontrarozvědného nebo rozvědného útvaru schválené nejvyšším dosažitelným funkcionářem. V dožádání se uvede stručný důvod, proč nebyl dodržen předepsaný schvalovací postup.

(2) Řádně schválený návrh na zavedení ZTÚ se doručí SVZT nebo OVZT nejpozději do sedmi dnů od dožádání. Nestane-li se tak, SVZT nebo OVZT musí neprodleně podat hlášení funkcionáři oprávněnému schvalovat použití vyžádaného ZTÚ.

Čl. 36

(1) Náčelník SVZT a náčelník OVZT jsou

a/ oprávněni předložit návrh na zastavení ZTÚ vyžadujícímu útvaru, jestliže jeho výslednost neodpovídá cílům uvedeným v návrhu;

b/ povinni zastavit ZTÚ a zabezpečit demontáž technických prostředků, jestliže je ohroženo jeho utajení.

(2) Před demontáží technických prostředků nebo zastavením ZTÚ musí být o tom vyrozuměn náčelník útvaru, který ZTÚ vyžádal.

(3) Zjistí-li vyžadující útvar podezření z dekonspirace ZTÚ, je povinen neprodleně ohlásit tuto skutečnost SVZT nebo OVZT a podílet se na stanovených opatřeních.

ČÁST ČTVRTÁ

Předávání a ukládání dokumentace získané ZTÚ

PŘEDÁVÁNÍ DOKUMENTACE

Čl. 37

Důležité poznatky a poznatky, u nichž hrozí nebezpečí z prodlení, jsou SVZT nebo OVZT povinny předávat kontrarozvědným nebo rozvědným útvarům ihned.

Čl. 38

Při provádění ZTÚ – dlouhodobý odposlech, telefonní odposlech a prověrka k odhalení příjmu jednostranného rádiového spojení předávají SVZT nebo OVZT informace o událostech v akci formou obsahových zpráv zpracovaných v jednom výtisku. Obsahové zprávy se zasílají bezprostředně po získání a zpracování náčelníku útvaru, který ZTÚ vyžádal. Doslovné vytěžování zvukových záznamů se provádí pouze na základě požadavků, popřípadě u zvlášť' závažného poznatku.

Čl. 39

(1) Materiály získané ZTÚ – tajná technická prohlídka a skryté pozorování a fotografování se předávají vyžadujícím útvarům po vyvolání a vyhodnocení negativního materiálu ve formě fotokopií v jednom vyhotovení.

(2) Při zjištění jiných důležitých poznatků se zpracovává v jednom vyhotovení zvláštní písemná informace.

Čl. 40

(1) O poznatcích získaných ZTÚ – úkolová prověrka korespondence jsou informovány vyžadující útvary průběžně sdělovacími lístky, které obsahují stručné vyhodnocení obsahu zásilky. Na základě předchozího dožádání jsou jim předávány fotokopie zásilek. V žádném případě nejsou zapůjčovány originály zásilek.

(2) Po uplynutí stanovené lhůty jsou vyžadující útvary vyrozuměny o ukončení ZTÚ.

Čl. 41

Dokumenty ze ZTÚ – zájmová prověrka korespondence se zasílají rozvědnému útvaru podle pokynů uvedených v návrhu na ZTÚ.

Čl. 42

Poznatky zjištěné při provádění ZTÚ – skupinová prověrka korespondence, výběrová prověrka korespondence a preventivní prověrka korespondence jsou neprodleně předávány formou zpráv (sdělovacích lístků) nebo denních svodek vyžadujícím útvarům, aby byla zajištěna rychlá součinnost.

Čl. 43

(1) Po provedení ZTÚ – technické signalizační zabezpečení je vyžadujícímu útvaru předána závěrečná zpráva, která obsahuje:

a/ výčet a popis provedených signalizačních a zabezpečovacích opatření;

b/ doporučení obranného režimu, který je nezbytným doplňkem provedených technických opatření.

(2) Po provedení ZTÚ – obranná technická prohlídka je vyžadujícímu útvaru předána písemná zpráva o výsledku obranné prohlídky, popřípadě doporučen obranný režim.

UKLÁDÁNÍ DOKUMENTACE

Čl. 44

Do svazku kontrarozvědného rozpracování nebo TS ukládá pracovník kontrarozvědného nebo rozvědného útvaru vlastní písemné vyhodnocení poznatků získaných ZTÚ. Z vyhodnocení nesmí být zřejmé, jakým způsobem byla informace získána.

Čl. 45

(1) Dokumentace ZTÚ – dlouhodobý odposlech se v průběhu akce ukládá do svazku "D" SVZT nebo OVZT a po ukončení ZTÚ se všechny materiály s vyhodnocením vrátí SVZT nebo OVZT nejpozději do třiceti dnů. Ve stejném termínu se vrací dokumentace ze ZTÚ – krátkodobý odposlech.

(2) Dokumentace a materiály z ostatních ZTÚ se po vytěžení kontrarozvědnými nebo rozvědnými útvary zničí podle příslušných předpisů a záznam o zničení se uloží do svazku kontrarozvědného rozpracování nebo TS.

(3) Podle odstavců 1 a 2 čl. 44 v zájmu utajení ZTÚ mají SVZT a OVZT právo vyžadovat kontrolu manipulace s materiály získanými ZTÚ.

Čl. 46

(1) Zvukové záznamy ze ZTÚ – dlouhodobý odposlech a krátkodobý odposlech se uchovávají deset dní, ze ZTÚ – telefonní odposlech tři dny ode dne odeslání obsahové či doslovné zprávy.

(2) Nepožádají-li kontrarozvědné nebo rozvědné útvary o prodloužení doby uložení zvukových záznamů, jsou po této době vymazány.

(3) Na žádost náčelníka, který ZTÚ vyžádal, se zapůjčují k ověření zvukové záznamy, jejichž těžení lze provádět výhradně v objektech SVZT nebo OVZT.

(4) Požadavek na archivaci určitých pasáží zvukových záznamů schvaluje náčelník kontrarozvědného nebo rozvědného útvaru.

(5) Archivace televizních záznamů je prováděna výjimečně na požadavek náčelníka kontrarozvědného nebo rozvědného útvaru.

ČÁST PÁTÁ

Krycí průkazy a legalizační razítka

Čl. 47

(1) Pracovníci kontrarozvědných a rozvědných útvarů užívají krycích průkazů a legalizačních razítek výjimečně pouze při provádění kontrarozvědných a rozvědných akcí.

(2) Pro účely uvedené v odstavci 1 se vydávají:

a/ krycí občanské průkazy (dále jen "KOP");

b/ krycí průkazy různých institucí a podniků (dále jen "KP");

c/ legalizační razítka.

(3) KOP a KP se svěřují k použití i prověřeným a naprosto spolehlivým TS kontrarozvědných a rozvědných útvarů jen ve zcela mimořádných a zvláště odůvodněných případech.

(4) Při používání KOP, KP a legalizačních razítek musí být bezpodmínečně dbáno na jejich utajení jako KOP, KP a legalizačních razítek.

Čl. 48

Vystavování KOP, KP a legalizačních razítek zabezpečuje SVZT s výjimkou speciálních potřeb I. správy SNB.

Čl. 49

(1) Vystavení KOP se vyžaduje předepsaným utajovaným a zúčtovatelným tiskopisem "Žádanka o KOP".

(2) Vystavení KP se vyžaduje spisem s evidenčním lístkem.

(3) Změny a doplňky údajů v KOP a KP v průběhu jejich používání se vyžadují spisem.

(4) Zhotovení legalizačního razítka se vyžaduje spisem, v němž se uvede důvod a účel využití legalizačního razítka.

Čl. 50

(1) Schválené požadavky na KOP a KP, změny v nich a legalizační razítka předkládají SVZT:

a/ kontrarozvědné a rozvědné útvary, zpravodajská správa generálního štábu ČSLA a správa SNB hlavního města a Středočeského kraje přímo;

b/ odbory XII. správy SNB a správa SNB hlavního města Bratislavy a Západoslovenského kraje prostřednictvím 5. odboru XII. správy SNB;

c/ kontrarozvědné odbory v rámci KS SNB prostřednictvím 6. odborů správ StB;

d/ útvary vojenské kontrarozvědky prostřednictvím III. správy SNB.

Čl. 51

(1) SVZT vede úplnou celostátní evidenci vydaných KOP, KP a legalizačních razítek.

(2) SVZT provádí kontroly stavu a evidence KOP, KP a legalizačních razítek užívaných kontrarozvědnými a rozvědnými útvary.

Čl. 52

(1) Ztrátu KOP, KP nebo legalizačních razítek je držitel povinen hlásit svému náčelníkovi, který zašle neprodleně SVZT protokol o ztrátě a zprávu o učiněných opatřeních přímo, případně cestou příslušného OVZT.

(2) Pátrání po ztraceném průkazu zajišťuje a příslušných orgánů VB SVZT.

Čl. 53

KOP, KP a legalizační razítka se ihned vracejí SVZT cestou jako při vydání, jestliže

a/ akce, pro kterou byly vydány, skončila;

b/ jejich další využití se nepředpokládá;

c/ se změnil vztah pracovníka kontrarozvědného, rozvědného útvaru nebo TS (na jehož jméno byl KOP nebo KP vystaven) k útvaru, který si KOP nebo KP vyžádal (skončením služebního poměru, přemístěním k jinému útvaru, přerušením spolupráce, úmrtím a podobně).

ČÁST ŠESTÁ

Rozsah pravomoci služebních funkcionářů a náčelníků při schvalování a prodlužování doby nasazení ZTÚ

Čl. 54

Ministr vnitra ČSSR schvaluje a prodlužuje dobu nasazení všech druhů ZTÚ a výhradně schvaluje a prodlužuje jejich použití:

a/ u příslušníků SNB;

b/ u občanů socialistických států akreditovaných v ČSSR;

c/ v případech, které si vyhradil.

Čl. 55

(1) Náměstci ministra vnitra ČSSR v oboru své působnosti schvalují a prodlužují všechny druhy ZTÚ, pokud nejde o výhradu ministra vnitra ČSSR, a u podřízených útvarů výhradně schvalují a prodlužují návrhy na

a/ ZTÚ – dlouhodobý odposlech v obydlích nebo objektech zvláštního zájmu nebo zvláštních objektech;

b/ ZTÚ – krátkodobý odposlech v obydlí a v obydlí za pomoci TS;

c/ ZTÚ – telefonní odposlech – zjištění anonymního účastníka telefonního provozu;

d/ ZTÚ – tajná technická prohlídka v obydlí nebo ve zvláštním objektu;

e/ ZTÚ – skryté pozorování a fotografování v obydlí nebo objektech zvláštního zájmu a zvláštních objektech;

f/ ZTÚ – prověrka k odhalení příjmu jednostranného rádiového vysílání v obydlí nebo ve zvláštních objektech;

g/ provedení a zaměření na ZTÚ – skupinová prověrka korespondence, výběrová prověrka korespondence a preventivní prověrka korespondence;

h/ ZTÚ u občanů socialistických států.

(2) Funkcionáři uvedení v odstavci 1 dále schvalují:

a/ zavedení trvalých ZTÚ;

b/ vystavení KOP a KP pro určené příslušníky SNB, kteří nejsou zařazeni v kontrarozvědných a rozvědných útvarech;

c/ vystavení KOP, KP a legalizačních razítek pro použití TS;

d/ legalizace dokumentů získaných ZTÚ.

Čl. 56

(1) Náčelníci I., II., III., V., X., XI., XII., XIV. správy SNB a zpravodajské správy hlavní správy Pohraniční stráže a ochrany státních hranic v oboru své působnosti:

a/ schvalují a prodlužují návrhy na

1. ZTÚ – dlouhodobý odposlech prováděný mimo obydlí a objekty zvláštního zájmu a zvláštní objekty,

2. ZTÚ – krátkodobý odposlech i pomocí TS, pokud není prováděn v obydlí a zvláštních objektech,

3. ZTÚ – telefonní odposlech,

4. ZTÚ – tajná technická prohlídka – prováděný mimo obydlí a zvláštní objekty,

5. ZTÚ – skryté pozorování a fotografování – prováděný mimo obydlí a objekty zvláštního zájmu a zvláštní objekty,

6. ZTÚ – prověrka k odhalení nelegálního rádiového vysílání,

7. ZTÚ – prověrka k odhalení příjmu jednostranného rádiového vysílání – prováděný mimo obydlí a zvláštní objekty,

8. ZTÚ – kontrola krátkovlnného a velmi krátkovlnného spojení

9. ZTÚ – úkolová prověrka korespondence,

10. ZTÚ – zájmová prověrka korespondence,

11. ZTÚ – signalizační zabezpečení a obranná technická prohlídka,

12. ZTÚ – technické signalizační zabezpečení, pokud se jedná o provedení v zahraničí;

b/ schvalují návrhy správ StB KS SNB a správy vojenské kontrarozvědky západního vojenského okruhu a samostatných odborů vojenské kontrarozvědky na

1. ZTÚ – krátkodobý odposlech prováděný v obydlí a v obydlí pomocí TS,

2. ZTÚ – tajná technická prohlídka – prováděný v obydlí.

(2) Náčelníci uvedení v odstavci 1 dále schvalují:

a/ jednotlivé využití trvale nasazených ZTÚ v objektech zvláštního zájmu;

b/ vystavení KOP a KP a legalizačních razítek, pokud nejde o jejich použití TS.

Čl. 57

Náčelník IV. správy SNB v oboru své působnosti v přímé souvislosti se schváleným požadavkem na sledování a v zájmu zabezpečení úkolů ve vyčleněných objektech IV. správy SNB schvaluje a prodlužuje návrhy na:

a/ ZTÚ – krátkodobý odposlech v objektech zvláštního zájmu;

b/ ZTÚ – skryté pozorování a fotografování v objektech zvláštního zájmu;

c/ ZTÚ – telefonní odposlech a nasazení ZTÚ – úkolová prověrka korespondence pro potřeby prověrek a kontrol vlastního agenturního aparátu;

d/ využití pro účely sledování trvale nasazených ZTÚ – dlouhodobý odposlech, telefonní odposlech a skryté pozorování a fotografování v objektech zvláštního zájmu;

e/ nasazení individuálních technických prostředků v procesu sledování pomocí TS, který byl pro tyto účely předem vybrán a schválen příslušným náměstkem ministra vnitra ČSSR;

f/ vystavení KOP, KP a legalizačních razítek, pokud nejde o jejich použití TS.

Čl. 58

Náčelník SVZT v oboru své působnosti schvaluje a prodlužuje pro potřeby prověrek vlastního agenturního aparátu návrhy na:

a/ ZTÚ – krátkodobý odposlech;

b/ ZTÚ – telefonní odposlech;

c/ ZTÚ – úkolová prověrka korespondence a

d/ vystavení KOP, KP a legalizačních razítek, pokud nejde o jejich použití TS.

Čl. 59

Náčelník správy vyšetřování StB v oboru své působnosti schvaluje a prodlužuje návrhy na:

a/ ZTÚ – dlouhodobý odposlech ve vyhrazených objektech;

b/ ZTÚ – krátkodobý odposlech ve vyhrazených objektech;

c/ ZTÚ – skryté pozorování a fotografování ve vyhrazených objektech;

d/ ZTÚ – tajná technická prohlídka ve vyhrazených objektech;

e/ jednotlivé využití trvale nasazených ZTÚ ve vyhrazených objektech.

Čl. 60

Náčelníci KS SNB v oboru své působnosti výhradně schvalují a prodlužují návrhy na:

a/ ZTÚ – dlouhodobý odposlech prováděný mimo obydlí a objekty zvláštního zájmu a zvláštní objekty;

b/ ZTÚ – telefonní odposlech;

c/ ZTÚ – úkolová prověrka korespondence;

d/ ZTÚ – zájmová prověrka korespondence.

Čl. 61

Náčelníci správ StB KS SNB, náčelník správy vojenské kontrarozvědky západního okruhu a náčelníci samostatných odborů vojenské kontrarozvědky v oboru své působnosti schvalují a prodlužují návrhy na:

a/ ZTÚ – krátkodobý odposlech prováděný mimo obydlí nebo zvláštní objekt;

b/ ZTÚ – tajná technická prohlídka – prováděný mimo obydlí nebo zvláštní objekt;

c/ jednotlivé využití trvale nasazených ZTÚ v objektech zvláštního zájmu;

d/ vystavení KOP, KP a legalizačních razítek, pokud se nejedná o jejich použití TS.

Čl. 62

Náčelník kádrového odboru I. správy SNB v oboru své působnosti schvaluje pouze vystavení KOP a KP v případech rozhodnutých legalizací pracovníků I. správy SNB.

ČÁST SEDMÁ

Závěrečná ustanovení

Čl. 63

(1) SVZT vede celostátní evidenci údajů o použití ZTÚ vymezených těmito směrnicemi, provádí celostátní archivaci svazků zpravodajské techniky a zpracovává zprávy o použití ZTÚ v celostátním měřítku.

(2) Vedení zpravodajsko-technických evidencí, registrace ZTÚ a archivace zpravodajské techniky upravuje zvláštní předpis [A-oper-VI-2].

Čl. 64

Každé vyzrazení metod a prostředků zpravodajské techniky je třeba neodkladně hlásit prostřednictvím SVZT ministru vnitra ČSSR nebo jeho příslušnému náměstku.

Čl. 65

Problematiku zpravodajské techniky do osnov výuky na školách a kursech SNB lze zařazovat pouze se souhlasem SVZT, která současně stanoví náplň a formy školení.

Čl. 66

Při použití zpravodajské techniky orgány VB upravuje zvláštní předpis [A-oper-VI-1-VB].

Čl. 67

Náčelník SVZT je oprávněn vydávat pokyny k provádění těchto směrnic.



ZdrojeHledáníArchivOdboj na Jičínsku