Oficiální seznamy VKR

Ministerstvo obrany dle zákona zpřístupnilo evidenční podklady spolupracovníků VKR na této stránce.

Protože použitý formát byl od počátku nepraktický, a nyní se stal ještě nepraktičtějším, rozhodli jsme se vám jako bonus poskytnout zdrojový soubor ve formátu čistý TXT.

Rozdíly oproti verzi zveřejněné Ministerstvem obrany:

1. Nejedná se o 42 MB soubor ve Wordu s 281-stránkovou tabulkou, nýbrž úhledný TXT ve formátu Text s oddělovači. Jako oddělovač polí je použitý tabelátor, oddělovač textu není žádný. Kódová stránka je W-1250. Žádné pole nepřesahuje 255 znaků. Soubor můžete lehce importovat do Accessu (doporučujeme), případně z něj vytvořit tabulku ve Wordu (nedoporučujeme) nebo importovat do Excelu (méně praktické než Access).

2. Rozdělení: Soubor VKR-P.ZIP obsahuje soubory VKR_OS.TXT (seznam osobních svazků), VKR_OBJ.TXT (seznam objektových svazků) a VKR.TXT (obojí dohromady).

3. Práce provedené na původním seznamu:

 • Diletantský způsob konverze do Wordu, kdy u dvou důležitých položek – Pohyb svazku a Poznámka – došlo k nastavení délky řádku natvrdo, tím k ořezání a přetečení delšího textu do stejného pole dalšího řádku, jsme s vypětím všech sil opravili naším skvělým prográmkem, avšak zůstalo mnoho nespojených slov (např. "převed en", "Budějovic e" atd.). Jejich slepení ještě chvíli potrvá, zatím to nedělejte. Škoda, že to za Ministerstvo musíme dělat po večerech my.
 • MO uvádí u mnoha čísel svazků na počátku znak "#", u nějž si nejsme jisti jeho skutečným významem. Vzhledem k systému číslování svazků se nejpravděpodobněji jeví, že tento znak byl přidán navíc. Pro jistotu jsme jej nahradili devítkou, která se u šestimístných čísel ve skutečnosti vyskytovat nemá. Všechna šestimístná čísla svazků začínajících na devítku používejte zatím jako kdyby úvodní devítku neobsahovala. V nejbližší době se snad podaří definitivně potvrdit správnost této teorie a bude vystavena opravená verze seznamu.
 • Důležitá věc – některé programy při konverzi dat do databázové formy považují položku ve formě číslic za číslo a ruší úvodní nuly. Vzhledem k tomu, že celá jedna řada číslování svazků VKR je postavena na úvodní nule, museli jsme zabránit jejímu zrušení, což jsme provedli jednoduchým podfukem – u úplně prvního čísla svazku, které se v souboru vyskytuje, jsme připsali písmeno "A". Jedná se o řádek se jménem Abrahám František – A037626 (správně 037626) v souborech VKR a VKR_OS a "Javor-Jince" A4121 (správně 4121) u objektových svazků. Číselná řada se tak načte správně. Po natažení databáze prosíme tato áčka laskavě vymažte.
 • Do samostatného sloupce jsme vyčlenili druhé (rodné) a další příjmení, a také tituly uváděné původně v jednom sloupci se jménem a příjmením.

  Na obsahu jsme vůbec nic neměnili. Obsah zůstává stejný, jako u oficiální verze.


  Již nyní je jasné, že v seznamu skromným odhadem minimálně tisíc jmen chybí, a to je odhad vskutku velmi skromný. O výsledcích dalšího pátrání vás budeme informovat.


  Ke stažení:

  VKR-P.ZIP – seznam oficiálně zveřejněných svazků VKR

  (1,2 MB)


  Případné komentáře či poznatky zasílejte správcům.

  Za velkorysou pomoc při realizaci tohoto projektu děkujeme firmě TPC s.r.o Jičín.


  Odboj na Jičínsku